• ایران
  • جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳
زندگی نامه

حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ علی اصغر تقوی

حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ علی اصغر تقوی در بیهود از توابع شهرستان قائن چشم به جهان گشود.پدر بزرگ ایشان در زهد و تقوا زبانزد بود. همین امر باعث شد که نام خانوادگیشان را تقوی بنامند.

اجداد مادری از سادات جلیل القدر بیهود هستند. خانواده پدری و مادری ایشان جملگی مذهبی واغلب روحانی بوده اند به طوری که پدر بزرگ مادری او نزدیک به صد سال عمر خویش را به خدمتگزاری در مجالس عزاداری ابی عبدلله الحسین علیه السلام سپری کرد.

ورود به حوزه

عشق و علاقه شخصی , شرایط حاکم بر خانواده و تشویقهای پدر و پدر بزرگ و عموها ایشان را به درس و بحث حوزه رهنمون شد. در این سالها بخشی از مقدمات را در محضر آیت الله عرفانی که از علمای به نام محل زندگیش بود آموخت . سپس آنگاه , به حوزه علمیه خراسان راه یافت و افتخار عمامه گذاری به دست مرجع بزرگ , آیت الله العظمی میلانی را در کارنامه علمی خویش ثبت کرد.

اساتید

حاج میرزا جواد آقای تهرانی , مرحوم آیت الله فلسفی , استاد حجت هاشمی , آیت الله طبسی , مرحوم مهامی و شهید هاشمی نژاد از جمله اساتیدی بودند که ایشان در محضر آنان به کسب فیض پرداخت. در این میان اما شخصیت علمی و عملی او بیش از هر چیز مرهون و تحت تاثیر درس و بحث حکیمانه مقام معظم رهبری بوده است.

تبلیغ و تدریس

حجت الاسلام و المسلمین تقوی تا کنون بیش از سی و پنج سال افتخار تدریس, تحصیل و تبلیغ را در کارنامه اش ثبت کرده و در مسئولیت های مختلف فرهنگی و مذهبی به انجام وظیفه پرداخته است.

حضور در رسانه های خبری به عنوان کارشناس مذهبی , برگزاری کلاسهای مختلف در زمینه اخلاق در خانواده, تربیت مبلغین دینی و مروجین احکام اسلامی از دیگر فعالیتهای حجت الاسلام و المسلمین تقوی می باشد.

خدمات

او از سالهای گذشته توانسته است در ساخت چندین مرکز خدماتی , مسجد و حسنیه منشأ اثر باشد. در هیأت امنا، هیأت موسس یا هیأت مدیره چندین خیریه،صندوق قرض الحسنه و مجتمع فرهنگی – تبلیغاتی افتخار تأسیس ، مدیریت و عضویت دارند.

تبلیغ و امامت جماعت

ایشان در سنگر وعظ و خطابه چه در داخل و خارج کشور قبل و بعد از انقلاب و تقریبا و در اکثر شهرهای کشور ایفای نقش کرده و بیش از سی سال است به امامت جماعت مشغول است .

تالیف

نتیجه این تلاشها تألیف بیش از ۳۰ اثر اعم از مقاله و کتاب شده که بعضی از آنها به چاپ رسیده و بعضی در دست چاپ و نشر می باشد.

بارها از ایشان شنیده شده که همه آمال و آرزوهای ایشان خدمت به جامعه و امور خدماتی است و در این زمینه موفقیتهای خوبی بدست آورده اند.

از برکات و ثمرات وجودی معظم له حضور در دفتر مرجع بزرگ جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی به مدت ۴ سال و نزدیک به ۱۲ سال حضور در مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام که منشأ خدمات ارزنده ای هم برای حوزه هم برای ادامه تحقیقات و پژوهش های خود ایشان گردید.

نمایندگی و وکالت مراجع عظام تقلید

ایشان در حال حاضر از ده نفر از مراجع عظام تقلید حفظهم الله چه بزرگوارانی که برحمت ایزدی پیوسته اند و چه مراجع حی ایدهم الله وکالت در امور حسبیه دارند.

در پایان از خداوند ممنان آرزوی موفقیت و شادکامی و ادامه خدمت رسانی علمی فرهنگی و اجتماعی را برای این عزیز آرزو می کنیم.

لازم به یادآوری است که ایشان هم اکنون مدیریت مرکز مباحثات فقهی تبلیغی حضرت جواد الائمه علیه السلام مشهد را به عهده دارند که خود ایشان موسس آن نیز می باشند. مراکز مختلفی بنام آقا جواد الائمه علیه السلام توسط ایشان تاسیس شده که در سایت رسمی ایشان منعکس است.

انتشارات پیام موفقیت

برگرفته از کتاب هزار از هزاران جلد دوم