• ایران
  • جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳
تحقق عدل و قسط نیازمند جهاد فرهنگی است
اخبار

تحقق عدل و قسط نیازمند جهاد فرهنگی است

مدیر مرکز فقهی جوادالائمه:
تحقق عدل و قسط نیازمند جهاد فرهنگی است
خبرگزاری رسا ـ مدیر مرکز فقهی جوادالائمه با بیان این که عدالت و قسط با جهاد فرهنگی میسر می شود، بیان داشت: جهاد فرهنگی جهادی است که در هر جامعه‌ای کاربرد دارد و کسی در اثرات مفید آن هیچ شک و تردیدی ندارد.
حجت الاسلام علی اصغر تقوی مدیر مرکز فقهی جوادالائمه، در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد اظهار داشت: جهاد فرهنگی نیاز ضروری و واقعی جهان به عدالت و قسط به کسی پوشیده نیست عدالت و قسط میسر نمی شود مگر به وسیله جهاد فرهنگی، و همه انبیای الهی برای اجرای عدل قیام کردند و مبعوث شدند که در صدر ماموریت انبیا کار فرهنگی و جهاد فرهنگی است.
وی ادامه داد: کلام شریف «وَ اَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ» بیانگر این معنا است که انبیا آمده اند تا فرهنگ سازی کنند، حضرت ابراهیم ابتدا سراغ بتخانه می رود و بت می شکند و مظاهر فرهنگی باطل را نابود می کند سپس دعوت به یگانه‌پرستی در قالب فرهنگ سازی می کند؛ حضرت موسی اگر فرمان «أَلْقِ عَصَاکَ» را دریافت می کند یعنی ابتدا به جنگ مسائل فرهنگی برو و جادوگری و سحر را به سخره بگیر پس از آن مردم را به سوی خداوند دعوت کن.
حجت الاسلام تقوی تصریح کرد: اکثریت آیات قرآن بلکه اصل قرآن برنامه فرهنگی و در جهت فرهنگ سازی است، چه آیات الاحکام یا همان فقه در قرآن چه آیات الاخلاق و یا قصص الانبیا همه نشانگر امور فرهنگی است و این بدون جهاد میسر نیست؛ البته مراد از جهاد هم نفسانی است و همه غیر نفسانی و نسبت به آنچه نیاز و ضرورت جامعه باشد.
مدیر مرکز فقهی جواد الائمه اظهار داشت: نهج البلاغه از ابتدا تا انتها مباحث فرهنگی است و به تعبیر دیگر جهاد فرهنگی است، حتی در انقلاب کربلا که در صدر جهاد های تاریخ بشریت است آنچه که از همه بیشتر به چشم می خورد مجاهدت و تلاش فرهنگی است، خطبه امام حسین(ع) در وداع از مدینه یا مقابل دروازه مکه هنگام هجرت به عراق و خطبه های بین راه و روز عاشورا قبل و زمان جنگ همه بیانگر جهاد فرهنگی است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به سخنان مقام معظم رهبری، وقتی دشمن شبیخون فرهنگی می زند و هجمه فرهنگی می کند، طبیعت امر این است که جهاد فرهنگی گسترده ای صورت پذیرد که لازمه همکاری همه دست اندرکاران اعم از حوزه های علمیه ارگان های تبلیغی، نظامی، انتظامی و وزارتخانه ها و مؤسسات از یک سو و کانون های اجتماعی مثل مساجد، دانشگاه ها و خانه ها و بازار از سوی دیگر به این جبهه بپیوندند.
حجت الاسلام تقوی بیان داشت: امروز جهاد فرهنگی جبهه ای در نزدیکی ما به وجود آورده است، جهاد امروز به داخل منازل آمده است و در فضای مجازی وارد خانه های ما شده است از سویی دیگر آنقدر این جبهه فراگیر است که می طلبد همه افراد در هر شرایط به این جهاد اقدام کنند.
مدیر مرکز فقهی جوادالائمه تاکید کرد: جبهه فرهنگی پیر و جوان و سالم و مریض و با سواد و بی سواد، ثروتمند و فقیر همه را دعوت به مبارزه می کند و همه در جبهه جزء مجاهدین به شمار می روند و  آنقدر این جهاد مقدس محسوب می شود که از سایر جهادها برتر است.
وی اظهار داشت: در شرایط کنونی دانشگاه جبهه فرهنگی است و مجاهدان آن دانشجویان عزیز هستند، بازار جبهه است و بازاریان محترم می توانند مشمول آیه شریفه « فَضَّلَ اللَّهُ الْمُجَاهِدِینَ» باشند. اینترنت، تلویزیون ماهواره، تلفن همراه، تبلیغات کالا، پارک‌ها، ورزشگاه ها همه جبهه فرهنگی هستند و هر کسی که مرتبط با این اماکن است می تواند جهادگر مقدسی در عرصه فرهنگی باشد.
حجت الاسلام تقوی گفت: جهاد فرهنگی جهادی است که در هر جامعه ای کاربرد دارد و کسی در اثرات مفید آن هیچ شک و تردیدی ندارد؛ رهنمودهای گهربار مقام معظم رهبری در روز آغاز سال 91 در جوار بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) و اشاره ایشان به آیات شریفه 22 و 23 سوره فتح، جهاد فرهنگی را در اوضاع پیچیده کنونی به عرصه نمایش گذاشت و الگوی و اسوه برای جامعه اسلامی شد.‌/933/ت302/ب  • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه